۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۸:۱۶

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۵:۳۰ زمان مطالعه : ۲۲ دقیقه

نگاهی به دستاورد فراکسیون زنان مجلس و نهاد زن و خانواده ریاست جمهوری در هفته بزرگداشت مقام زن؛ برای بانوان ایرانی به نوعی غربی کردن زن ایرانی بود تا جایی که این دو نهاد چادر سبز فمینیست غربی را بر قامت زن ایرانی اندازه کردند.

به گزارش خبرنگار  پایگاه رسانه‌ای اجتماعی ردا، خداوند زن را آفرید و او را ریحانه‌ای در مسیر ناهمواری‌های عالم هستی قرارداد.

ریحانه‌ای که به ظرافت پیچک بود اما در عین ظرافت و لطافت چون کوه در دشواری‌ها استوار و از اعضای خانواده خود حمایت می‌کرد.

زن ریحانه‌ای است، ریحانه‌ای که در آغوش خود هزاران گل می‌پرورد؛ گل‌های صالحی که شمیمی از باغ بهشت هستند.

شیطان به این مقام و جایگاه زن که فرشته‌ای در زمین بود حسادت کرد، پس تصمیم گرفت او را فریب دهد به همین دلیل او را به جلوه‌آرایی دعوت کرد و نقش مادری، همسری و از همه مهم‌تر، مهم‌ترین شغل او که مایه مباهات خداوند به او بود یعنی شغل خانه‌داری را از او گرفت و او را بی‌محابا به اجتماع مردان نامحرم و بعضاً بیمار و هوس ران کشاند و زن غافل از اینکه کالا شده در بدنه اجتماع پوست انداخت و شد مردی در پیکره زن، مردی که توان مردان را نداشت ولی باید مانند مردان کار می‌کرد ولی چون پیکره زن داشت همواره در معرض آزار مردان قرار داشت.

این‌چنین زنی که پیکره‌ای مردانه داشت نه زن بود نه مرد؛ نه جمعیت مردان او را می‌پذیرفتند و نه زنان

آری این سرنوشت زنانی است که در مسیر زندگی به مسیر زن بی‌هویتی غربی رفتند و این خواست کسانی است که امروز بی‌محابا زن ایرانی را به بهانه تساوی جنسیتی به مسلخ می‌کشند.

اما زنانی که هویت زنانه خود را حفظ کرده و با عشق مادری مادر شدند و برای آینده فرزندان خود تلاش کردند، همسری مهربان بودند، در خانه به‌جای تلاش برای آسایش، آرامش را برقرار کردند؛ قهرمان زندگی خود هستند، قهرمانانی که از دامن آن‌ها مردان معراجی می‌شوند و بنا به تعبیر امام خمینی (ره) بهترین شغل رادارند یعنی خانه‌داری.

با عرض تبریک روز مادر به مادران قهرمان ایران اسلامی در ضمن این گزارش عملکرد معاونت زنان و نهاد خانواده ریاست جمهوری و فراکسیون زنان مجلس را در سال اخیر درزمینه مطالبه حقوق زنان موردبررسی قرار می‌دهیم.

فراکسیون زنان مجلس و معاونت زن و خانواده نهاد ریاست جمهوری در روزهای اخیر در برنامه‌های متنوع اقدام به بیان دستاوردهای و عملکردهای خود در سال اخیر کرده‌اند

حالا این دستاوردها را به‌صورت تیتر وار به سمع و نظر شما می‌رسانیم تا بدانید تا چه اندازه مشکلات جامعه بانوان حل‌شده است.

 «تصویب لایحه کاهش ساعت کاری بانوان شاغل دارای شرایط خاص، پیگیری حق عائله مندی برای دختران مجرد شاغل، رایزنی برای حل مشکل تماس برخی از زندانیان زن با فرزندانشان، حضور قاضی و مشاور زن در دادگاه‌های خانواده (زنانه کردن دادگاه‌های خانواده)، تصویب مقتدرانه ماده ۳۰ لایحه برنامه ششم در رابطه با عدالت جنسیتی، تلاش برای تصویب حق گذرنامه و سفر زن بدون نیاز به اذن شوهر، تلاش برای تصویب لایحه منع خشونت‌های خانگی برای زنان، تلاش برای افزایش حضور زنان در پست‌های مدیریتی و تغییر مواد قانونی در راستای زنانه‌تر کردن آن و حق حضانت و حضور زنان در ورزشگاه، لایحه منع ازدواج در سنین پایین و غیره»

متاسفانه تمامی این دستاوردها جدای از اینکه بیشتر آن‌ها اختصاص به زنان شاغل داشت، به زنان خانه‌دار ارتباطی نداشت و به‌عبارت‌دیگر برای شغل خانه‌داری و مادری هیچ ارزش قائل نشده‌اند، این لوایح و دستاوردها تماماً در راستای بازگرداندن دوباره سند ۲۰۳۰ به متن مجلس و اجتماع هستند.

حالا سوال این است که دقیقاً فراکسیون زنان مجلس و معاونت نهاد زن و خانواده برای رفع مشکلات زنان ایران اسلامی چه‌کاری انجام داده‌اند.

عرصه حجاب و عفاف

متاسفانه باوجوداینکه حجاب واجب شرعی است، قانون این کشور بوده و اکثریت بانوان ایران اسلامی خواهان حجاب و عفاف هستند؛ فراکسیون زنان مجلس و نهاد خانواده ریاست جمهوری هیچ تلاشی برای گسترش این فریضه اسلامی نداشته و در عرصه واردات لباس‌های تنگ و چسبان و نامناسب زنانه از دیگر کشورها هیچ اقدامی انجام نداده‌اند و هرگاه بابی‌حجابی و بدحجابی در کشور برخورد شده، متاسفانه این دو نهاد در حمایت از بی‌حجاب و بدحجاب هیاهوی رسانه‌ای ایجاد کرده‌اند؛ درحالی‌که با حمایت از تولیدی‌های زنانه و تولیدی‌هایی که زنان در آن مشغول به کارند و پوشاک اسلامی و ایرانی تولید می‌کنند می‌توانند گوشه‌ای از چرخه بی‌حجابی و بدحجابی را با تولید پوشاک اسلامی درمان کرد و به‌این‌ترتیب با محدود کردن نگاه مردان به‌وسیله پوشش اسلامی ضمن حفظ حجاب، بستر ازدواج را برای دختران فراهم کرد.

طبیعتاً با جلوگیری از خودنمایی زنان بی‌حجاب و بدحجاب می‌توان بخشی از مشکلات بالا رفتن نرخ ازدواج را حل کرد؛ چراکه اگر ابزار لذت‌جویی مردان جوان با خودنمایی زنان محدود شود و حضور زن در محیط‌های مردانه کم شود، زمینه ازدواج فراهم خواهد شد.

ازدواج زنان

درزمینه ازدواج زنان نهاد زن و خانواده و فراکسیون مجلس معتقد هستند که وام‌های ازدواج را به‌شدت پیگیری کرده‌اند، حال سوال این است که با این نرخ پایین ازدواج و این گرانی آیا مبلغ وام پرداختی کفاف هزینه‌های ابتدایی و چهار قلم کالای اساسی جهیزیه را می‌دهد.

باید به این دو نهاد توصیه کرد که اگر در راستای اصلاح فرهنگ ازدواج گام برداشته و به‌صورت گسترده و بسیج توده‌ها برای نهادینه کردن فرهنگ ازدواج آسان اقدام می‌کردند نه‌تنها بخشی از مشکلات برطرف می‌شد، بلکه اقبال جوانان به ازدواج نیز بیشتر می‌شد؛ چراکه جوانان با این هزینه‌های سنگین و با این وام‌های ازدواج وصف‌های طولانی وام، رغبتی به ازدواج ندارند.

درحالی‌که اگر هزینه‌های ازدواج، توقعات خانواده و خود جوانان به‌وسیله فرهنگ‌سازی گسترده کم شود، به طبع نرخ ازدواج افزایش خواهد یافت.

متاسفانه در حال حاضر در رسانه‌های ما نه‌تنها فرهنگ ازدواج و تشویق به ازدواج بسیار کم است، در مقابل انواع دوستی‌ها در فیلم و سریال ها ترویج‌شده و در فیلم و سریال ها، زوج‌ها با کوچک‌ترین اتفاق ممکن اقدام به طلاق می‌کنند.

حال توجه کنید اگر رسانه صبح تا شب ازدواج آسان سخن گفته، ازدواج آسان را ترویج کند و تمامی نهادهای دولتی و رسانه در این زمینه بسیج شوند قطعاً در طول یک سال می‌توانیم شاهد تحول چشمگیر در عرصه رشد نرخ ازدواج باشیم.

اشتغال زنان و تابوی فرزند آوری

حضرت زهرا سلام‌الله علیها می‌فرمایند «بهترین چیز برای حفظ شخصیت زن این است که مردان نامحرم او را نبینید»

باوجوداین حدیث از عالی‌ترین مقام زن در عالم هستی، در دولت اصلاحات سعی شد به هر شکلی که شده بانوان را وارد اجتماع کنند و حتی کار به‌جایی رسید که زنان در رشته‌های دانشگاهی مردانه و مشاغل کاملاً مردانه وارد شدند؛ در حال حاضر نیز معاون زن و خانواده نهاد ریاست جمهوری بر این موضوع تاکید دارد که در دولت آقای روحانی سهم اشتغال زنان در مناصب سیاسی و مدیریتی افزایش‌یافته است.

باید توجه داشت که اشتغال زنان اگر در مشاغل زنانه باشد مفید به حال جامعه است اما جامعه ما باوجوداین همه جوان بیکار چه ضرورتی دارد که زن معمار، زن موتورسوار، زن کامیون سوار، زنان مهندس در رشته‌های کاملاً مردانه داشته باشد.

اگر این مشاغل به مردان داده شود به طبع زمینه تشکیل خانواده و اداره یک خانواده فراهم می‌شود.

درحالی‌که حضور زنان در مشاغل مردانه جز فرسایش روحی و عاطفی و جسمی زن نتیجه‌ای ندارد، نتیجه‌ای که یک بانوی شاغل پس از چند سال کار متوجه آن می‌شود ولی به دلیل عادت به یک شغل حاضر به کنار گذاشتن آن نیست.

باید برمدار عقل و منطق دقت کرد که اشتغال ۸ ساعت کاری زنان و حتی اشتغال ۴ ساعته زن در محیط بیرون از خانه، رسالت مادری و تربیتی او را تحت شعاع قرار می‌دهد به همین دلیل زنان شاغل یا فرزند دار نمی‌شود و یا درصورتی‌که فرزندتر شوند در سنین بالا اقدام به بارداری کرده و تنها یک فرزند یا نهایتاً صاحب دو فرزند می‌شود که این موضوع با توجه به کاهش شدید نرخ زادوولد و پیری جمعیت به لحاظ امنیتی و اجتماعی برای کشور بسیار خطرناک است.

نکته جالب این است که در پیگیری‌های فراکسیون زنان مجلس و نهاد خانواده ریاست جمهوری قدم موثری برای زنان خانه‌دار زنان باردار و زنان دارای چندین فرزند و حمایت غذایی و مالی از آن‌ها برداشته نشده، برای بیمه زنان خانه‌دار به‌رغم شعارهای موجودی کاری نشده، از مشاغل خانگی زنان در راستای بهبود چرخ اقتصاد مقاومتی حمایت نمی‌شود، صنعت فرش و تابلو فرش که روزی بهترین منبع درآمد برای بانوان خانه‌دار بود امروز دچار رکود شده و متاسفانه با تغییر دادن سبک زندگی زنان، مهارت‌های خانه‌داری مثل گلدوزی، خیاطی، قالیبافی و سایر مشاغل خانگی به دلیل عملکرد غلط دولت اصلاحات در عرصه سبک زندگی حتی در مناطق روستایی کنار گذاشته شد و به‌جای آن زنان و دختران جوان افسارگسیخته وارد دانشگاه‌ها و اجتماع شدند و متاسفانه مشاغل شریف و پردرآمد خانگی را کنار گذاشتند و به کارهای فروشندگی روی آورده و به مانکنی برای فروش محصولات مختلف در عصر حاضر تبدیل‌شده‌اند؛ درحالی‌که با بیمه زنان خانه‌دار و احیایی گسترده مشاغل خانگی می‌توان عزت زن را به او بازگرداند و زنان را از شر مشاغل سخیف که در شان یک بانوی اسلامی نیست، بر حذر داشت.

قانون منع خشونت خانگی علیه زنان

این قانون تبری است بر ریشه ولایت مرد در خانه، ولایتی که تحکم نیست بلکه غیرت است برای پاسداری از حریم و حرمت‌خانه.

متاسفانه این قانون زمینه دخالت دولت و نهادهای مختلف را در زندگی خصوصی خانواده‌ها بازکرده و با توجه به اینکه زن موجودی حساس است با افزایش اختیار زن بر امر طلاق، فروپاشی کانون خانواده‌ها را خیلی زود به خواست زن که در بیشتر مورد براثر تصمیم‌گیری عجولانه است را باز می‌کند.

قوانین به این شکل موجب افزایش نرخ رشد طلاق و زنان مطلقه شده که خود آسیبی بزرگ بر پیکره اجتماع هستند.

خروج زن از خانه بدون اذن شوهر، حق اشتغال، حضور در ورزشگاه‌ها، حق حضانت فرزند از حقوقی است که متاسفانه فراکسیون زنان مجلس و معاونت زنان برای آن تلاش کرده‌اند و این حقوق در ادامه ۲۰۳۰ و رویکرد غرب مابانه به زن مسلمان ایرانی است.

 همان‌طور که بیان شد با محدود شدن دایره ولایت مرد زمینه فروپاشی کانون خانواده‌ها فراهم‌شده و این حراست از حقوق زن نیست خیانت به حقوق زن است.

ممنوعیت ازدواج در سن پایین و بالا رفتن سن ازدواج در دختران و تحت شعاع قرار گرفتن توان باروری آن‌ها نیز از فجایعی است که در پناه این قانون‌های غربی و عمل به آن در کشور ما ایجادشده است.

و اما کلام آخر

 ما از فراکسیون زن و خانواده مجلس خواستاریم که به جد پیگیر حق حجاب و عفاف بانوان باشند، به خانه‌داری به‌عنوان مهم‌ترین شغل ارج‌وقرب گذارند، مهارت‌های مادری و خانه‌داری را در متون دانشگاهی و مدارس وارد کنند، به جد پیگیر مبحث عفاف در جامعه باشند و به‌جای تاب‌آوری اجتماعی بانوان را توانمند کنند که مشکلات خانوادگی خود را برطرف کرده، خانه را کانون آرامش کرده و به‌جای حق طلاق و حضانت به دنبال حمایت از مشاغل خانگی و اشتغال جوانان باشند؛ چون مهم‌ترین نگرانی مادران امروز اشتغال فرزندانشان است.

ما می‌خواهیم خانم ابتکار دولت را برای نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی و ازدواج آسان بسیج کند.

هرزگی نگاه یا حضور در ورزشگاه

به‌جای پیگیری مصوبات خارجی و غربی به دنبال اجرایی کردن رهنمودهای رهبری باشد تا بتوانیم در دومین گام انقلاب موفق بوده و زن اصیل ایرانی را به جامعه جهانی بشناسانیم نه زنی که در ورزشگاه خود را مانند طوطی رنگ کرده و با نیمه عریان کردن خود هرزگی نگاه‌ها و آسیب‌های اجتماعی را در جامعه افزایش می‌دهد


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان


توسط با نشاط توسط 1398/03/31
خیلی ممنون از مطرح کردن دغدغه دینداران واقعی