۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴:۲۷

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / جست و جو
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳:۵۸ زمان مطالعه : ۵ دقیقه

استاد حوزه علمیه قم دعای 42 صحیفه سجادیه را منشور قرآن‌شناسی توصیف کرد و گفت: آیه 19 سوره رعد میزان ارزش‌شناسی بین متخصصان جامعه اسلامی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا،حجت‌الاسلام ناصر رفیعی امروز در محفل سخنرانی پیش از آیین ترتیل خوانی که در شبستان امام خمینی (ره) حرم بانوی کریمه اهل‌بیت برگزار شد به بررسی آثار و جایگاه قرآن در زندگی ایمانی مومن پرداخت و اظهار داشت: خداوند متعال در آیه ۱۰ سوره انبیا فرموده است «لَقَدْ اَنْزَلْنَا اِلَیْکُمْ کِتَابًا فِیهِ ذِکْرُکُمْ اَفَلَا تَعْقِلُونَ؛ بی تردید کتابی به سوی شما نازل کردیم که مایه [شرف، بزرگواری، رشد و سعادت] شما در آن است؛ آیا نمی‌اندیشید.»

سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با اشاره به معنای «ذِکْرُ» و تفاسیر رسیده از آن، ابراز داشت: سه معنای کلی برای این واژه قرآنی بیان‌شده است؛ بر این اساس برخی ذکر را به آیات قرآن، برخی به جاودانگی مومنی که انس با قرآن دارد و برخی دیگر آن را نیازهای عمومی در حوزه‌های اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی تفسیر کرده‌اند.

کارشناس معارفی آستان قدسی بانوی کریمه اهل‌بیت به آثار تلاوت قرآن در منازل شاره کرد و گفت: نصوص ثقلین رفت‌وآمد فرشتگان که متعاقب آن محو وحشت و ترس است، رانده شدن شیطان از خانه، وسعت به اهل خانه، خیروبرکت و کاهش شر را به‌عنوان آثار تلاوت قرآن در خانه بیان کرده‌اند.

حجت‌الاسلام رفیعی دعای ۴۲ صحیفه سجادیه را منشور قرآن‌شناسی توصیف کرد و گفت: قرآن کریم کتاب زندگی است؛ بر این اساس قران کریم شاخصی برای بیان ارزش‌های واقعی و اعتبارات حقیقی انسان‌ها است.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی در ادامه به بررسی یک مصداق عینی برای تعیین معیار و شاخصه‌های قرآنی در جامعه امروزی پرداخت و عنوان داشت: فرهیختگان و متخصصان برای دریافت شاخصه‌های حقیقی و اعتبارات واقعی خود در جامعه می‌توانند اوصاف شخصی خود را با ویژگی‌های آیه ۱۹ سوره رعد مقایسه کنند.

وی ادامه داد: خداوند متعال ویژگی صاحبان خرد و فرهیختگان یک جامعه را در این آیه شریفه و آیات بعدی بیان فرموده تا جایی که در آیه ۱۹ چنین فرموده است «اَ فَمَنْ یَعْلَمُ اَنَّما اُنْزِلَ اِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ الْحَقُّ کَمَنْ هُوَ اَعْمی‏ اِنَّما یَتَذَکَّرُ اُولُوا الْاَلْبابِ؛  پس آیا کسی که می‌داند آنچه از جانب پروردگارت به سوی تو فرو فرستاده‌شده حق است همانند کسی است که (چشم باطنش) نابیناست؟ جز این نیست که تنها صاحبان خرد متذکر می‌شوند.»

حجت‌الاسلام رفیعی با اشاره به این‌که مومن برای درک جایگاه اجتماعی خود در هر رشته تخصصی و هر قشری از جامعه باید خود را به قرآن عرضه کند، ابراز داشت: مومن برای درک نمره ایمان خود می‌تواند روحیات و احوال شخصی خود را با آیات سوره مومنون بسنجد.


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان