۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶:۲۷

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴:۲۷ زمان مطالعه : ۹ دقیقه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که تا زمانی که آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند نباشد، نمی‌توان با این کشور گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه (امروز ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸) تاکید کرد که اگر آمریکا خواهان گفت‌وگو است، باید ابتدا به «تروریسم اقتصادی» علیه مردم ایران پایان دهد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ظریف که در کوالالامپور مالزی در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «ایالات متحده علیه مردم ایران جنگ اقتصادی به راه انداخته است. تعامل با ایالات متحده برای ما ناممکن است، مگر اینکه این کشور جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران را متوقف کند.»

وی افزود: «بنابراین اگر می‌خواهند به اتاق بازگردند، بلیطی وجود دارد که باید خریداری کنند و آن بلیط اجرای توافق [هسته‌ای] است.»

ظریف همچنین تاکید کرد که ایران به دنبال گفت‌وگو برای گفت‌وگو نیست و تنها در صورتی وارد مذاکره می‌شود که بداند این مذاکره می‌تواند به نتیجه ختم شود.

واشنگتن با وجود اعمال ده‌ها تحریم تازه علیه تهران، به صورت مداوم از گفت‌وگوی «بدون قید و شرط» با ایران صحبت می‌کند. آمریکا همزمان فهرستی طولانی از شروط و خواسته‌ها مطرح کرده که می‌گوید هر توافقی در آینده، باید این شروط را محقق کند. جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که این واشنگتن بوده است که با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، میز گفت‌وگو را ترک کرده است. تهران در عین حال تاکید دارد که در مورد برنامه دفاعی و منطقه‌ای خود با کسی مذاکره نمی‌کند.(منبع: فارس)

خاطر نشان می شود ترامپ در کنفرانس مشترک خود با رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون در پایان اجلاس گروه هفت این طور گفت بود که : اگر اوضاع درست و صادقانه باشد. من با این ملاقات موافقم.

ترامپ همچنین خاطر نشان کرد: احساس خوبی دارم. آنها بازیکنان خوبی هستند. اگر منظور من را می فهمید. آنها نمی توانند آنچه را که می گویند اجرا کنند. زیرا اگر این کار را انجام دهند با خشونت مواجه خواهند شد. بنابراین من فکر می کنم که آنها خوب می شوند.(منبع: اسپوتنیک)

محمد جواد ظریف در حالی از این به ظاهر فرصت می خواهد استفاده کند که امروز موگرینی پیش از ورود به جلسه غیررسمی وزرای دفاع اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران گفت:‌ «برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ضمیمه قطعنامه شورای امنیت است، پس توافقی بین‌المللی نیست و توافق دوجانبه نیز نیست ».

به نوشته وبگاه خدمات خارجی اتحادیه اروپا، موگرینی در پاسخ به سوالی درباره اینکه نشست احتمالی مقامات ایرانی با آمریکایی‌ها چه تاثیری بر نقش اروپایی‌ها در موضوع توافق هسته‌ای ایران می‌گذارد، توضیح داد: «ما حامی گفت‌وگوها[ی ایران و آمریکا] هستیم. هرچه افراد بیشتر با هم صحبت کنند، یکدیگر را بهتر درک می‌کنند... تمرکز مداوم ما در سال‌های اخیر – از جانب اتحادیه اروپا، از جانب خودم، از جانب فرانسه،‌ آلمان و انگلیس – همواره روی حفظ توافق با ایران بوده است».

آمریکا بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه هنوز کارهای بیشتری می‌توان در موضوع اجرای برجام انجام داد، افزود: «[برجام] بخشی از بدنه تصمیم‌گیر شورای امنیت سازمان ملل است... اگر بر مبنای احترام و درک متقابل و طریقه همکاری بتوان کار بیشتری [در موضوع توافق] انجام داد، ما همواره از این رویکرد حمایت خواهیم کرد».

جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و در پایان یک سال، به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند، مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند. 

موگرینی همچنین درباره نقش اتحادیه اروپا در تنگه هرمز و آب‌های جنوبی ایران نیز گفت: «ما مباحثات گسترده‌تری در موضوع امنیت دریایی خواهیم داشت. اتحادیه اروپا همواره نقشی بسیار مهم در تامین امنیت دریایی ایفا کرده است... من چند هفته قبل با دوستان آسیایی خود گفت‌وگویی کردم درخصوص نقشی که اتحادیه اروپا می‌تواند برای کمک به امنیت دریایی در آسیا ایفا کند».

وی با بیان اینکه منافع اروپا در تامین امنیت، ایمنی و آزادی خطوط دریایی از جمله تنگه هرمز قرار دارد، اضافه کرد: «اما ما منافع بسیار شفاف‌تری در کمک کردن به کاهش تنش‌ها [در منطقه] و همکاری بازیگران منطقه‌ای داریم. انتظار دارم که وزرای خارجه [اتحادیه اروپا] مباحثات بیشتری در خصوص خاورمیانه (غرب آسیا) داشته باشند».(بازنشر از فارس)

خبر با بروز رسانی مواجه است...


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان