۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰:۵۷

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸:۵۹ زمان مطالعه : ۹ دقیقه

اگر مقامات ایران رفتار خود را تغییر دهند و شرایطی را که واشنگتن تعیین می کند بپذیرند، ایالات متحده آمادگی دارد منابع مالی را برای توسعه کشور در اختیار ایران قرار دهد.

به گزارش پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای با شرکت تلویزیونی NBC گفت که: اگر ایران شرایطی را که واشنگتن تعیین می کند بپذیرند، ایالات متحده آمادگی دارد منابع مالی را برای توسعه کشور در اختیار ایران قرار دهد

وی گفت: ما برای یافتن راه حل، متمرکز هستیم. ما می خواهیم ایران یک کشور عادی باشد. ما می خواهیم مردم ایران در تغییر رفتار رهبری خود موفق باشند.

پومپئو در پاسخ به این سوال که آیا واشنگتن آماده ارائه وام های کوتاه مدت به ایران است ، گفت: وقتی این کار انجام شود ، ما خوشحال می شویم که در پای میز مذاکره با ایران بنشینیم و منابع و سرمایه لازم را برای آنها یک کشور موفق داشته باشیم. این امر باعث می شود تا این کشور بر پیامدهای اقتصادی تحریم های آمریکا غلبه کند.

وزیر امور خارجه امریکا گفت که برای این کار ایران باید شرایطی را که ایالات متحده تعیین می کند ، تحقق بخشد. وی گفت: "همانطور که [رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ] گفت ، این شرایط هنگامی اتفاق می افتد که همه چیز مهیا باشد. ما کاملاً توضیح داده ایم که این شرایط دقیقاً چیست. این اتفاق می افتد وقتی رهبری ایران، این توافقات را عملی کند".

گفتنی است، روابط آمریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهورآمریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

در تاریخ ۸ مه ۲۰۱۸، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.(منبع: اسپوتنیک)

خاطر نشان می شود حسن  روحانی امروز چهارشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸ در جلسه هیات دولت در بخش از سخنان خود گفت: متاسفانه بعضاً افکار نامتعادلی مطرح می‌شود که یا باید از خارج و یا از داخل کشور چشم‌پوشی کنیم در حالی که معتقدیم از همه توان خود در عرصه‌های مختلف استفاده کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه قدرت اصلی کشورمان در توجه به ظرفیت‌های داخلی است،اظهار داشت: البته این بدان معنا نیست که چشم خود را به ظرفیت‌های خارجی ببندیم و با کشورهای دیگر تعامل و مراوده نداشته باشیم چرا که حوزه‌های مختلف در جهان امروز از جمله عرصه‌های اقتصادی، علم و فناوری و هنر موضوعاتی نیستند که فقط در حصر دیواره سیاسی یک کشور باشد.

روحانی در فرازی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: باید با دنیا حرف بزنیم و تعامل داشته باشیم، اما بدیهی است که بایستی توجه اصلی به ظرفیت‌های داخلی باشد، چرا که همه اقتدار ما از داخل کشور نشات می‌گیرد.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه تضادی بین استفاده از توان داخلی با برقراری روابط خارجی وجود ندارد، اظهار داشت: جوانان، نویسندگان و اقشار مختلف مردم به این نکته توجه داشته باشند که استفاده از توان داخلی و تعامل با جهان مکمل هم هستند و تضادی بین آنها وجود ندارد. امروز باید از ظرفیت کشورهای مسلمان و همسو و همسایگان خود به نفع منافع ملی خود بهره‌برداری کنیم.

روحانی با بیان اینکه وظیفه دولت سر دادن شعار نیست، گفت: وظیفه اصلی دولت کار و تلاش و خدمت به مردم است و باید این اقدامات را به مردم گزارش دهیم.(منبع: العالم)

گفتنی است روز گذشته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از بیاریتز فرانسه که در آنجا در حاشیه دیدار جی ۷ با رئیس جمهور فرانسه و وزیر خارجه آن کشور و چند تن از دیپلماتهای ارشد مشاور انگلیس و آلمانی دیدار و گفتگو کرد، وارد پکن شد.

در همین رابطه ایرینا فِدوروا، کارشناس انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم روسیه در مصاحبه ای، این احتمال را بعید ندانسته  در مصاحبه با اسپوتنیک چنین گفت:  "از قرار معلوم ، به خاطر اینکه  مذاکرات دیپلماتیک بسیار شدیدی در سطح بالا بین کشورهای اروپا و ایران و بین کشورهای اروپا و آمریکا جریان دارد ، ما نمی توانیم این احتمال را نادیده بگیریم که ایران از یک نوع هرگونه تخفیفی برخوردار شود. کشورهای اروپایی علاقه مند به حفظ معامله هسته ای هستند. دعوت ایران به حاشیه جی ۷  فقط گواهی بر این است که اروپا و ایران برای ادامه تجارت نفت علاقمند اند".(منبع:اسپوتنیک)

خبر در حال بروز رسانی...


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان