۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰:۳۴

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵:۳۰ زمان مطالعه : ۲۵ دقیقه

یک وبگاه خبری تحلیلی عربی نوشت که ولی‌عهد عربستان سعودی در پرونده روزنامه‌نگار ناپدید شده در ترکیه و متهم بودن کنسولگری سعودی به کشتن او، خواستار کمک از ولی‌عهد ابوظبی شده است.

به گزارش پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام های اطلاعاتی آمریکا که نامشان فاش نشده، نوشت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستور اجرای عملیات مربوط به بازداشت جمال خاشقجی روزنامه نگار برجسته منتقد سعودی را صادر کرده است.

واشنگتن پست افزود: بن سلمان و سایر مقام های سعودی سعی کرده‌اند تا خاشقجی را به عربستان سعودی بازگردانند؛ آن هم با پیشنهاد استخدام و حمایت دولت. اطلاعات نشانگر ارتباط دولت سعودی با ناپدید شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول است.

پلیس ترکیه اعلام کرده است که خاشقجی توسط یک تیم امنیتی عربستان سعودی که هفته گذشته وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده، کشته شده است ولی مقام های سعودی این اتهامات را رد کرده و مدعی هستند که آنها هیچ ارتباطی با ناپدید شدن این روزنامه نگار منتقد ندارند.

خاشقجی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست بوده و گاهی اوقات از سیاست های دولت سعودی انتقاد کرده است. مقام ها و نمایندگان آمریکایی از جمله دونالد ترامپ دولت عربستان سعودی را به خاطر ناپدید شدن این روزنامه نگار تحت فشار شدیدی قرار داده‌اند.

گزارش شده است که خاشقجی پیشنهادات ارایه شده از سوی دولت سعودی برای احراز پست و مسیولیت دولتی را رد کرده و به واشنگتن پست گفته است که "شوخی می کنید؟ من به مقدار ناچیز نیز به آنها اطمینان ندارم."

مقام های اطلاعاتی آمریکایی بر این باورند که اطلاعات موجود نشان می دهد که ولیعهد سعودی تنها دستور بازداشت خاشقجی را صادر کرده و تمایلی برای آسیب رساندن به وی نداشته است.

جمال خاشقجی نویسنده ۵۹ساله سعودی روز سه‌شنبه ۱۰ مهر(دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند، رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند که این منتقد مشهور سعودی در کنسولگری کشته شده است.

مقام های کنسولگری عربستان در استانبول پیش از این مدعی شده اند که خاشقجی ساختمان کنسولگری را ترک کرده است.ترجمه وبازنشر رسانه آزاد داخلی: تسنیم

اسپوتنیک : آیا ترامپ تحریم هایی را علیه ریاض اعمال خواهد کرد؟

همچنین اسپوتنیک امروز در این باره تیتری قابل تامل منتشر کرد و نوشت:

چندی پیش انجمن رسانه ای ترکیه-عربستان اطلاع داد که این روزنامه نگار که برای روزنامه واشنگتن پست کار می کرد پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در ترکیه ناپدید شده است.
در نامه امضا شده توسط بوب کورکر، رییس کمیته امور بین المللی سنای آمریکا و رابرت منندز، معاونش برای ترامپ ضمن بیان این مطلب گفته می شود:" ما انتظار داریم شما هنگام تصمیم گیری درباره این مسیله همه اطلاعات موجود از جمله در رابطه با عالی رتبه ترین شخصیت ها در عربستان را بررسی کنید".
طبق به اصطلاح سند ماگنیتسکی علیه فساد مالی، رییس جمهور امریکا باید طبق درخواست کمیته امور بین المللی سنا (می بایست) طی ۱۲۰ روز درباره ضرورت اعمال تحریم ها علیه مقامات خارجی به خاطر نقض حقوق بشر تصمیم گیری کند.
کنسولگری عربستان در ترکیه دست داشتن در ناپدیدی و قتل روزنامه نگار منتقد سعودی را تکذیب کرده است.

جمال خاشقجی قبل از ناپدید شدنش در مصاحبه ای مطبوعاتی در خصوص گفتگوی تلفنی ترامپ و پادشاه عربستان صحبت کرده بود. وی در این مصاحبه گفته بود، ترامپ با این تصور که او از عربستان مقابل ایران حمایت می‌کند، سخت در اشتباه است.
این روزنامه‌نگار ضمن اشاره به وعده ترامپ درباره حمایت از تلاش های عربستان برای منزوی کردن تهران گفته بود، اگر فرض بگیریم عربستان با ایران روبه‌رو شود جنگی پرهزینه برای هر دو طرف و کل جهان خواهد بود، اما عربستان قدرت کافی برای حمایت از خود را دارد و نیازی ندارد بداند چه کسانی هم‌پیمانانش هستند.

گفتنی است بولا یعقوبیان (نماینده پارلمان و مجری سرشناس لبنانی که به ریاض رفت و گفتگو را انجام داد) پرده از حقیقتی (که نصرالله همزمان با بازداشت حریری در عربستان بر آن تاکید کرد) برداشت و در اظهارنظری بحث برانگیز درباره محتوای آن مصاحبه در گفتگویی با شبکه الجدید گفت: در صورتی که «جمال خاشقجی» کشته شده باشد باید بخاطر سلامتی الحریری خدا را شکر کنیم در روزهایی که الحریری در عربستان بود، با او توهین آمیز رفتار شده است.

مجری پیشین تلویزیون المستقبل درباره شرایط گفتگویش با الحریری بیان کرد: "او خسته و تحت فشار بود. از مصاحبه مشخص بود که او خواهان استعفا نبود. سخن او درباره حزب الله و ایران در بیانیه استعفا با صحبتش در مصاحبه به طور کامل فرق داشت. روشن بود که چیزی خارج از اراده او به وقوع پیوسته است".

یعقوبیان در بخش دیگر گفت و گو با شبکه الجدید اظهار امیدواری کرد که جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در بازداشت باشد و کشته نشده باشد.(منبع مهر)

۱۹ مهر - ۲۲:۴۲وزارت خارجه بریتانیا ریاض را تهدید کرد

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که : اگر فرضیات در باره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی تایید شود، عربستان سعودی با عواقب جدی اقدام خود روبرو خواهد شد.(منبع:فرانس پرس)

اسپوتنیک در توضیح این خبر فرانس پرس می نویسد: به گفته نامزد روزنامه نگار، کارمندان کنسولگری او را برای تهیه مدارک به آنجا فراخواندند و اجازه ورود او را به ساختمان کنسولگری ندادند.

پس از ۵ ساعت یکی از کارمندان کنسولگری به او گفت که خاشقجی رفته است و نیازی نیست منتظر او بماند.

هانت وزیر امورخارجه بریتانیا اعلام کرد:«افرادی که مدت طولانی خود را دوستان عربستان تلقی می کردند می گویند که این یک مساله خیلی جدی است. اگر این گفته ها حقیقت داشته باشند عواقب آن خیلی جدی خواهد بود، زیرا دوستی ما و مشارکت ما بر اساس ارزش های مشترک پایه گذاری شده است».(منبع: اسپوتنیک )

۲۰ مهر -۲۲:۰۶واقعیت دستگاه های شنود در داخل کنسولگری عربستان در استانبول!

شبکه خبری ان. بی. سی آمریکا روز پنج شنبه به نقل از منابع آگاه به تحقیقات ترکیه در ارتباط با موضوع ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار معارض سعودی گزارش داد که آنکارا به واشنگتن اعلام کرده است که دارای سیستم های شنود در داخل مقر کنسولگری عربستان است که احتمال می رود جمال خاشقچی در آن جا کشته شده باشد.

به گزارش این روزنامه آمریکایی، مسیولان ترک به آمریکا اعلام کرده اند که آن ها مطمینند که خاشقچی به دست یک تیم متخصص که از عربستان و دقیقاً با هدف اجرای این ماموریت به مقر کنسولگری در استانبول آمده کشته شده است.

مسیولان ترکیه گفته اند که آنکارا دارای فایل های صوتی است که این مساله را تایید می کند.

ترکیه، این نوارهای صوتی را از سرویس های وابسته به آن که در داخل مقر کنسولگری بودند، به دست آورده است.

روزنامه واشنگتن پست دیروز به نقل از منابع وابسته به خود نوشت که مقامات ترکیه دارای نوار صوتی هستند که لحظات کشته شدن خاشقچی را ثبت کرده است.

به نوشته این روزنامه، فایل های ویدیویی و ادله دیگری وجود دارد که نشان می دهد چگونه یک  گروه پانزده نفره از مزدوران سعودی روز دوم اکتبر یعنی همان روز ورود جمال خاشقچی به کنسولگری، وارد این مکان شده بودند.

این ۱۵ سعودی با دو هواپیمای خصوصی که از ریاض آمده بودند، وارد استانبول شدند و اسامی و تصاویر آنان در یک روزنامه چاپ ترکیه منتشر شد.

به گزارش رویترز که به انتشار مطالب شبکه های اجتماعی و رسانه های سعودی پرداخت، یکی از آنان کارشناس کالبد شکافی بوده و بقیه آنان افسران ارتش بوده اند.

منابع رسمی ترکیه گفته اند که احتمال می رود که جمال خاشقچی توسط این افراد کشته شده باشد و جسد وی به خارج از کنسولگری منتقل شده باشد.

مسیولان ترکیه، از ادله ی بیشتر از جمله فایل صوتی از عملیات ترور سخن گفته اند که تا کنون به طور علنی منتشر نشده است،

مسیولان ترکیه، مقامات آمریکایی را در جریان این مدارک قرار داده اند.

با وجود اینکه به گزارش واشنگتن پست، ادله اعلام شده، کاملاً قطعی نیست، اما این ادله آشکارا نشان می دهد که مقامات سعودی و از جمله آنان، خالد بن سلمان سفیر عربستان در واشنگتن، با تکذیب حضور تیم سعودی در ترکیه، واقعیت را نگفته اند.(منبع: العالم)

۲۱ مهر - ۱۲:۴۶بحران خاشقچی و درخواست کمک عربستان از امارات؛ چند مقام سعودی «قربانی» می‌شوند

«منابع دیپلمات غربی گفتند که محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان برای خروج آبرومندانه از بحران ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی پس از مراجعه به کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه در دوم اکتبر جاری، خواستار کمک محمد بن زاید ولی‌عهد ابوظبی شده است».

وبگاه خبری-تحلیلی «الخلیج اونلاین» با بیان مطلب فوق، نوشت «منابع دیپلمات غربی تایید کرده‌اند که گفت‌وگوهایی در سطح سران رده اول عربستان و امارات با مسیولان غربی بخصوص آمریکا در جریان است تا آنان (غربی‌ها) بن سلمان را به صدور دستور علیه خاشقچی و قتل و کشتار وحشیانه او متهم نکنند. این در حالی است که ولی‌عهد سعودی همچنان از دادن هر امتیازی به ترکیه برای دور کردن این اتهامات از خود، امتناع کرده است». 

چه کسانی قربانی بن سلمان می‌شوند؟

این منابع که خواسته‌اند هویتشان فاش نشود، گفته‌اند که عربستان و امارات بر این توافق کرده‌اند که «فردی، فدا شود». احتمالا این فرد یا افراد «در راسشان سعود القحطانی مشاور دیوان سلطنتی باشد و اتهام‌شان این باشد که این عملیات را بدون اطلاع سران سعودی انجام داده‌اند»

این منابع توضیح دادند که «سران امارات هم به رسانه‌های تحت امر خود مثل اسکای نیوز عربی و شخصیت‌های معروف در شبکه‌های اجتماعی دستور داده‌اند که به مسیله بپردازند و اتهامات را متوجه ترکیه و قطر کنند و حتی این را مطرح کنند که ربودنش خاشقچی کار این کشور است تا اتهامات از بن سلمان دور شود». 

در همین راستا، «عبدالله بن زاید» وزیر امور خارجه امارات در توییتر خود با عربستان اعلام همبستگی کرد و نوشت «با عربستان سعودی هستیم همیشه چون این کشور همیشه در کنار شرافت، عزت، ثبات و امید بوده است». 

دستور بن سلمان به برادرش برای بازگشت از آمریکا به ریاض

طبق گفته این منابع «ولی‌عهد سعودی، گزینه‌های زیادی در اختیار ندارد تا این بحران بی‌سابقه در تاریخ عربستان را مدیریت کند. همین امر سبب شده تا از برادرش بخواهد که بسرعت به عربستان برگردد تا در این خصوص و کمک گرفتن از روابط او در آمریکا، برای حل بحران کمک بگیرد. 

خالد بن سلمان پسر شاه سعودی و برادر ولی‌عهد عربستان، سفیر کشورش در آمریکاست. 

به گفته این منابع، با گسترش دایره درخواست‌ها برای بازخواست بن سلمان در صورت اثبات دخالت او در پرونده خاشقچی، خالد بن سلمان آمریکا را به دستور برادرش ولی‌عهد، ترک کرد نه به درخواست مقامات آمریکایی. 

هنوز روشن نیست بن سلمان دقیقا چه کسانی را احتمالا قربانی خواهد کرد و منابع غربی به اسامی این افراد اشاره نکردند اما «قطعی است که محمد العتیبی کنسول عربستان و سعود القحطانی مشاور دیوان سلطنتی در راس این لیست قربانی هستند زیرا سرویس‌های اطلاعات غربی یقین دارند که این دو اطلاع داشته و حتی بر روند بازداشت و قتل خاشقچی نظارت داشته‌اند».

الخلیج اونلاین نوشت: اطلاعات ما با شبکه سی.ان.ان نیز تطابق دارد. ولی‌عهد سعودی با کاخ سفید تماس گرفته و گفته که ریاض در [حادثه] ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی، نقشی نداشته است. یک منبع پنجشنبه (۱۹ مهر) به سی.ان.ان گفته که «بن سلمان با جارد کوشنر داماد و مشاور دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تماس گرفته تا اتهامات به خودش درباره مسیله خاشقچی را رد کند. کوشنر حلقه تماس اصلی بن سلمان با کاخ سفید است». 

بن سلمان به تماس با کوشنر بسنده نکرده. او همچنین با مایک پامپیو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا تماس گرفته و در این خصوص صحبت کرده است. 

الخلیج اونلاین نوشت: به نظر می‌رسد ریاض در بالاترین سطوح، برای دور کردن اتهام دخالت در ربودن خاشقچی و قتل او بخصوص شخص بن سلمان در موضع بسیار سخت و تحت فشار قرار گرفته است. با آنکه مقامات سعودی در ابتدا خود را کنار کشیدند و لجالجت نشان دادند، اما ریاض در حال تلطیف فضا است و گفته که با ترکیه کمیته مشترک تشکیل می‌دهد و این در زمانی رخ داد که ترکیه گفت «ادله قاطع» درباره کشته شدن خاشقچی در اختیار دارد. 

منبعی مسیول در عربستان سعودی شامگاه جمعه از موافقت ترکیه با پیشنهاد کشورش درباره مشارکت ریاض در تحقیقات پرونده «جمال خاشقچی» استقبال کرد و آن را «مثبت» خواند و گفت که به توانایی تیم مشترک ترکی-سعودی و همکاری اعضای این تیم در ماموریت محوله، «اعتماد کامل» دارد.

روزنامه «واشنگتن‌پست» بامداد جمعه (بیستم مهرماه) در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع مطلع نوشت مقام‌های ترکیه‌ای به دولت آمریکا گفته‌اند که فایل‌های صوتی و ویدیویی در اختیار دارند که ثابت می‌کند جمال خاشقچی در کنسولگری سعودی در استانبول شکنجه شده، سپس به قتل و سرانجام تکه تکه شده است. به گفته مقامات، فایل صوتی مدرکی است که به نحوی «متقاعد‌کننده‌تر و وحشتناک‌تر» از شواهد دیگر، نشان می‌دهد تیم سعودی مسیول قتل خاشقچی است . (منبع: فارس)

خبر با احتمال بروز رسانی روبرو است.


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان


توسط ابوالفضل توسط 1397/07/19
فکر میکنم این بازی آمریکایی است، احتمالاً میخواهند گاوشان دوباره شیره بده