۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴:۲۱

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶:۳۵ زمان مطالعه : ۷ دقیقه

استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه غلبه بلغم در ریه یا همان برونشیت مزمن و آمفیزم یکی از بیمارهای با منشأ غلبه سردی و بلغم در ریه است، گفت: پرهیز از خوردن غذاهای بلغمی و سرد، روغن‌مالی با سیاه‌دانه و بادکش کردن از مهم‌ترین روش‌های درمانی این بیماری در طب اسلامی هستند.

به گزارش پایگاه رسانه‌ای اجتماعی ردا ، بانو حورا شریف در نشست‌ معارفی آستان مقدس حضرت معصومه که با محوریت طب اسلامی  که در شبستان بزرگ نجمه خاتون حرم مطهر برگزار شد با اشاره به این که یکی از بیمارهای با منشا سرد و غلبه بلغم بیماری‌های عفونت ریوی یا در اصطلاح پزشکی امروز برونشیت مزمن یا آمفیزم است، اظهار داشت: در این بیماری به علت غلبه بلغم در ریه فرد احساس می‌کند که ریه‌های او پر از خلط شده و در ریه احساس سنگینی کرده و به‌راحتی نمی‌تواند نفس بکشد که گذشتگان به این بیماری بختک می‌گفتند ولی در طب اسلامی این بیماری غلبه بلغم در ریه نامیده می‌شود.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان این که در ریه‌های انسانی یک سری کیسه و منافذ هوایی وجود دارد که در این کیسه‌های هوایی اکسیژن خون و دی‌اکسید کربن تبادل می‌شود، ابراز داشت: اگر این کیسه‌های هوایی به‌جای اینکه برای دریافت اکسیژن خالی باشد از خلط پر شوند فرد به‌صورت طبیعی احساس سنگینی در قفسه سینه و تنگی نفس می‌کند.

شریف ادامه داد: در کسانی که دچار سرماخوردگی می‌شوند این حالت بعد از گذشت چند روز درمان می‌شود اما اگر کسی دچار غلبه بلغم شود این حالت در شش ماه از سال در او بروز می‌کند.

وی افزود: یکی از علایم این بیماری این است که فرد در همه حالات اعم از نشسته، دراز کشیده و راه رفتن احساس تنگی نفس خواهد کرد.

استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به راهکارهای درمان این بیماری از نظر طب اسلامی، گفت: اصلی‌ترین راه درمان این بیماری این است که بلغم را از بدن خارج کنیم.

شریف با بیان اینکه بیماری آسم با این بیماری تفاوت داشته و مزاج آن گرم و خشک است، اظهار داشت: کسانی که دچار آسم می‌شوند آلرژی دارند و صفرا در بدنشان بالا می‌رود و فرد احساس می‌کند که هوا نیست و کمبود هوادارند درحالی‌که در غلبه بلغم به این شکل نیست و درمان آسم گشاد کردن راه‌های هوایی است که روش‌های درمان آن در طب اسلامی بیان‌شده است.

وی افزود: کسانی که بیماری قلب دارند به علت غلبه بلغم سودا در قلب دچار مشکل بوده و بیماری آن‌ها با برونشیت مزمن متفاوت است.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان این که کسی که برونشیت مزمن دارد با خوردن ماست و مرغ دچار تشدید بیماری شده و باید مواد سرد و بلغم زا را کنار بگذارند، عنوان داشت:  بادکش قفسه سینه از دیگر روش‌های درمان این بیماریاست این در حالی است که این روش در بیماران ریوی که علت غلبه بلغم است بسیار موثر بوده و زود نتیجه‌بخش خواهد بود.

استاد حوزه علمیه خواهران روغن‌مالی قفسه را با روغن سیاه‌دانه گزینه مناسب درمان برونشیت عنوان کرد و گفت: بیمار باید در این روش روزی یک تا دو بار قفسه سینه خود را از جلو و عقب روغن‌مالی کند و اجازه دهد تا روغن جذب پوست شده و به‌این‌ترتیب به‌مرورزمان بلغم از ریه خارج می‌شود.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) ادامه داد: اگر فرد دو سه بار بادکش کند تنفسش راحت می‌شود چون بادکش بلغم را به سمت خون منحرف کرده و از طریق خون دفع می‌شود و اگر بلغم بدن زیاد باشد بلغم به‌سرعت به روی پوست منتقل‌شده و بدن فرد تاول می‌زند که باید دقت کرد این تاول در اثر گرمای بادکش نیست بلکه نتیجه خروج بلغم از بدن است و این بادکش کردن باید یک روز درمیان و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بوده و بدن باید قبل از بادکش روغن‌مالی شود.

استاد حوزه علمیه قم بادکش خشک و تر با پنبه و الکل را از دیگر روش‌های درمان برونشیت دانست و تصریح کرد: دم‌نوش آویشن به دلیل طبیعت گرم و خشک برای درمان بلغم ریه مناسب است و معمولاً کنار آویشن فرد باید چای کوهی، گل ختمی، پرسیاوش و عناب را مصرف کند و پرسیاوش سرفه افراد بلغمی ریه را کم می‌کند.


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

نظرات خوانندگان