۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷:۱۰

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۰:۵۲ زمان مطالعه : ۴ دقیقه

نشست علمی و مهارتی «اقراء» با حضور شیخ محمد عصفور برگزار و در این کارگاه علمی مهارتی، به بررسی قرائت قاریان و تصحیح«اخطاء تلاوت» پرداخته شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، شامگاه امروز نشست علمی و مهارتی «اقراء» با حضور شیخ محمد فهمی عبدالسید عصفور» از کشور مصر و جمعی از اساتید، حافظان و قاریان جامعه قرآن ایران اسلامی در سالن امام خامنه‌ای آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها برگزار شد.

بر اساس این گزارش این نشست علمی و مهارتی که در دو نوبت عصر و شب برگزار شد، در بخش ابتدایی به بررسی جایگاه سنت اقراء، اهداف و ضرورت‌های آن در جهان اسلام از زبان شیخ محمد عصفور پرداخته شد.

همچنین این نشست در نوبت دوم خود کارگاه عملی-آموزشی با عنوان «اخطاء تلاوت» را تدارک دیده بود که در این کارگاه هم‌زمان با قرایت حافظان و قاریان به‌صورت عملی اشتباهات رایج در تلاوت قرآن کریم مطرح و نحوه ادای صحیح آن‌ها بیان شد.

لازم به ذکر است عنوان این نشست علمی «اقراء» منشا تاریخی نیز دارد که هویت این سند تاریخی از سوی کارشناسان این نشست تبیین شد.

«اقراء» در حقیقت از الگوی آموزش قرآن در بستر وحی به بشر برگرفته‌شده است و از زمان پیامبر گرامی اسلام (ص) هر شخصی (قاری یا حافظ معیار موردنظر سند) قرآن را به‌صورت مشافهه و در اصلاح سینه‌به‌سینه به دیگری انتقال می‌دهد.

این شیوه آموزشی که در تاریخ به‌عنوان «اقراء» مشهور شد، هر شخص به همان الگویی که قرآن کریم را از لسان مبارک نبی گرامی اسلام شنیده است و پس از شنیدن بر پیامبر خوانده (در حقیقت «اخطاء تلاوت» از سوی پیامبر به او آموخته‌شده است) به دیگری منتقل می‌کند؛ بر این اساس در تاریخ اقراء سلسله سندی موجود است که بر اساس آن سند شیخ محمد عصفور سی و دومین نفر سلسله این سند است.


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان