۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰:۴۶

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶:۵۷ زمان مطالعه : ۵ دقیقه

استاد حوزه علمیه قم در بررسی آثار توحید در زندگی فردی و اجتماعی بشر به مسئولیت‌پذیری اشاره کرد و گفت: توحید اعتقادی انسان‌ساز و تمدن‌آفرین است.

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی ظهر امروز در محفل سخنرانی پیش از آیین ترتیل خوانی قرآن کریم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کریمه اهل بیت برگزار شد به بررسی آثار توحید در زندگی فردی و اجتماعی بشر پرداخت و اظهار داشت: توحید انسان‌ساز است و برای انسان مسئولیت‌های اجتماعی تمدن سازی تعیین می‌کند.

عضو هیئت‌علمی جامعه المصطفی العالمیه بابیان این‌که حس مسئولیت و حقیقت مسئولیت‌پذیری اجتماعی از اولین آثار توحید در زندگی مومن است، عنوان داشت: کنترل اعضاء در حوزه فردی و مدیریت اندیشه و مواجهات اجتماعی از آثار توحید در زندگی مومن است.

وی افزود: خداوند متعال در توصیف این وجه از آثار توصیف در آیه ۳۶ سوره اسراء فرموده است«وَلَا تَقْفُ مَا لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ اِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُوَادَ کُلُّ اُولَئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا؛ و از چیزی که به آن علم نداری [بلکه برگرفته از شنیده‌ها، ساده‌نگری‌ها، خیالات و اوهام است] پیروی مکن؛ زیرا گوش و چشم و دل [که ابزار علم و شناخت واقعی‌اند] موردِ بازخواست‌اند.»

حجت‌الاسلام رفیعی عدم استقلال مطلق را یکی دیگر از آثار توحید در زندگی بشر دانست و گفت: عدم تکبر و تنظیم افعال انسانی در حدود و خوی آدمی از آثار فقیر شمرده شدن مومن در اندیشه او است.

سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با اشاره به این‌که اگر مومن احساس استقلال مطلق نداشته باشد و خود را فقیر بپذیرد مسلماً به امور دیگران نیز رسیدگی خواهد کرد، گفت: مسئولان در سمت و جایگاه مسئولیتی خود احساس استقلال نکنند و بر اساس این آموزه توحید به امور مردم رسیدگی جدی‌تری داشته باشند.

حجت‌الاسلام رفیعی شجاعت را از دیگر آثار توحید برشمرد و ابراز داشت: اما مراحل مصداق یک مومن حقیقی شجاع در عصر  حاضر است تا جایی که در شرایط سخت سیاسی اوایل انقلاب فرمودند« آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»؛ این در حالی است که باگذشت زمان به معنای واقعی اقتدار آمریکا و اسرائیل در برابر چشم جهانیان درهم‌شکسته است.

استاد حوزه علمیه قم توکل را یکی دیگر از آثار توحید در زندگی مومن دانست و گفت: هدفمندی و فرمانپذیری از دیگر آثار توحید در زندگی مومن است که آثار شگفت‌انگیزی در سلامت ساختارهای اجتماعی و توسعه یک تمدن دارند.


rastaxiz

سردبیر

ردا؛ رسانه عصر امت امامت | انتشار یادداشت و تحلیل اصحاب قلم

نظرات خوانندگان