۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹:۱۲

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱:۰۱ زمان مطالعه : ۵ دقیقه

استاد حوزه علمیه قم هدف از خلقت انسان را رسیدن به مقام عبودیت عنوان کرد، افزود: مقام عبودیت، مقامی است که با بلندهمتی به دست می‌آید و امیرالمومنین(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرمایند« اندازه آدم به‌قدر همت اوست».

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضایی قمی در محفل سخنرانی آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به شان و مقام حضرت ابراهیم(ع) و مقام خلیل الرحمانی این پیامبر عظیم‌الشان اظهار داشت: مقام خلیل رحمان از مقام‌های خاص در عالم هستی است و فرستادن صلوات بر حضرت رسول(ص) و خاندان پاک ایشان یکی از راه‌هایی است که مومن را به مقام خلیل الرحمانی نزدیک می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم هدف از خلقت انسان را رسیدن به مقام عبودیت عنوان کرد، گفت: مقام عبودیت ، مقامی است که با بلندهمتی به دست می‌آید و امیرالمومنین(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرمایند« اندازه آدم به‌قدر همت اوست».

وی تصریح کرد: بلندهمتی بستر تحول روحی و جسمی انسان را فراهم می‌کند و تنها انسان‌های بلندهمت بوده‌اند که توانسته‌اند سرنوشت بشریت را تغییر داده و جهان بشری را متحول کنند.

حجت‌الاسلام‌ رضایی قمی بابیان اینکه متاسفانه امروزه دین در میان خانواده‌ها حتی خانواده‌های مذهبی کمرنگ شده است، افزود: درگذشته مومنان در کنار انجام واجبات به انجام مستحبات و نوافل مشغول بودند و تقید به واجبات و مستحبات در رشد شخصیتی افراد نقش بسیار مهمی داشت.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در جامعه امروز حتی انجام واجبات کمرنگ شده و باوجود مساجد بسیار آباد مومنان نمازگزار بسیار اندک هستند؛ درحالی‌که توصیه پیامبر(ص) اقامه نماز به جماعت است.

استاد حوزه علمیه قم راهکار درمان گرفتاری‌ها و مشکلات امروز را انس با واجبات و انجام مستحبات دانست، گفت: تنها در پناه اقامه نماز و انجام دیگر واجبات است که می‌توان در مسیر ایجاد تمدن نوین اسلامی گام برداشت.

حجت‌الاسلام‌ رضایی قمی با اشاره به  خاطره‌ای از آیت‌الله بروجردی و ترید این عالم روحانی به دستورات الهی ادامه داد: آیت‌الله بروجردی در زندگی خویش برای کسب رضایت خداوند و پرهیز از گناه با خود قرار گذاشته بودند که در صورت عصبانی شدن یک سال را روزه‌بگیرند.

وی ادامه داد: باوجوداینکه روزه ماه رمضان برای مومنان سخت است؛ ولی آیت‌الله بروجردی قرار بر روزه یک‌ساله گذاشته بودند و این موضوع نشان می‌دهد که خانواده‌ها در کنار برنامه‌ریزی آموزشی و مادی برای پیشرفت خود، باید برنامه‌ریزی معنوی نیز داشته باشند و به‌مرور با دعوت فرزندان خود به انجام به‌موقع واجبات و مستحبات زمینه رشد و متعالی شدن نهاد خانواده را در جامعه اسلامی فراهم کنند.

استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: با بلندهمتی زمان انسان وسعت یافته و انسان می‌تواند با یک برنامه‌ریزی درست در کنار امور روزانه، عبادت‌های واجب و مستحبی را انجام دهد.


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

نظرات خوانندگان