۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۸:۴۶

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹:۱۴ زمان مطالعه : ۲۳ دقیقه

کارشناس طب اسلامی خوردن دو وعده غذا و حذف وعده ناهار را بهترین روش درمان و پیشگیری از بیماریها صعب العلاج عنوان کرد، اظهار داشت: سویغ از تولد فرزندان معلول در خانواده جلوگیری کرده و بهترین مکمل غذایی برای مادران است.

به گزارش خبرنگار پایگاه رسانه ای اجتماعی ردا، حجت‌الاسلام‌ عباس تبریزیان، استاد حوزه علمیه قم درنشست معارفی آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این‌که طب اسلامی یکی از بهترین طب‌های موجود در جهان است، گفت: متاسفانه  باوجود مزیت‌های زیاد طب اسلامی این طب در جامعه ناشناخته است.

وی افزود: آنچه موجب توجه جامعه امروز به طب اسلامی‌شده، شیوع گسترده بیماری‌های مختلف است و باید در این زمینه دقت کرد که تفاوت میان طب سنتی و طب اسلامی مانند تفاوت اسلام با مسیحیت است.

ترکیب نجاست خوک با داروهای طب یونانی و سنتی غربی

کارشناس طب اسلامی با اشاره به این‌که متاسفانه بیشتر داروهای سنتی غربی نجاسات خوک و بدنش را با خود به همراه دارد، گفت: طب اسلامی این مسیله را نمی‌پذیرد و بیان می‌کند که طب سنتی غرب دستکاری‌شده است و امام صادق(ع) در این زمینه می‌فرماید که« خداوند در چیز حرام شفا و درمان قرار نداده است»؛ بنابراین داروهای حاوی نجاست غربی که به‌عنوان طب سنتی و یونانی ارایه می‌شود نمی‌تواند درمانگر مردم باشد.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد:همان‌طور که اسلام دین حق و حقیقت بوده و هیچ‌یک از متون آن تحریف‌نشده و زنده و پایدار است، طب اسلامی هم به همین شکل بوده؛ درحالی‌که طب سنتی و یونانی مانند آیین  مسیحیت دچار تحریف و دستکاری‌شده است.

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان با تاکید بر این‌که علت برتری طب اسلامی بر سایر طب‌ها این است که این طب از معصومین(ع) گرفته‌شده است، تصریح کرد: کسانی که طب اسلامی را به مردم عرضه کرده‌اند عصمت داشته و مبرا از خطا و گناه هستند به همین علت طب اسلامی بر سایر طب‌ها برتری داشته و در اولویت است.

وی همچنین با اشاره به این‌که معصومین(ع) این طب را از رسول خدا(ص) گرفته‌اند، افزود: رسول خدا(ص) به‌نوبه خود آموزه‌های طب اسلامی را از خداوند دریافت کرده‌اند، به همین دلیل این طب جنبه الهی داشته وبرترین طب است و ازآنجایی‌که خداوند به‌عنوان خالق انسان از تمامی ریزه‌کاری‌های وجود انسان آگاه بوده به همین علت طب اسلامی برای انسان شفاست.

وجود ۱۱ هزار حدیث درزمینهٔ طب اسلامی

کارشناس طب اسلامی با بیان این‌که در اسلام ۱۱ هزار روایت و نسخه طبی وجود دارد، اظهار کرد: در هیچ دانش و دینی چنین چیزی وجود نداشته و نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان با تاکید بر این‌که با طب اسلامی می‌توان سرطان را درمان کرد، کور را بینا و کر را شنوا کرد، گفت: امروز درمان سرطان در طب اسلامی مانند درمان سرماخوردگی بوده و بسیاری از بیماری‌ها را می‌توان با طب اسلامی درمان کرد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب از طب اسلامی حمایت کرده و با  حمایت‌های ایشان مبحث طب اسلامی در داخل و خارج از کشور روبه گسترش است به‌گونه‌ای که امروزه ۱۰ درصد از بیمار مراجعه‌کننده به اطبای اسلامی خارجی هستند، افزود: طب اسلامی مایه عظمت و اقتدار نظام‌اسلامی است به‌گونه‌ای که امروز روزانه بیش از ۱۰ هزار متقاضی برای استفاده از خدمات طب اسلامی وجود دارد.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به اینکه نه‌تنها کلام اهل‌بیت(ع)بلکه طب آن‌ها نیز نور است، افزود: متاسفانه امروزه مردم در اثر استفاده از طب غربی مریض شده‌اند و طب غربی همانند فرهنگ غربی مسموم‌کننده است و همان‌طور که شاهد هستیم امروزه انبوه بیماران و مراجعان به بیمارستان‌ها ریشه در همین موضوع دارد.

طب غربی درمان نمی‌کند تسکین موقت می‌دهد

وی ادامه داد: امروزه طب اسلامی بیمارهایی مانند سرطان، ام‌اس، نورپاتی و سایر بیماری‌های صعب‌العلاج را درمان می‌کند و باید دقت کرد که طب اسلامی معجزه اسلام برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج است و متاسفانه امروز طب غربی برای ۷۰ درصد از بیماری‌ها درمان نداشته بلکه با تسکین‌دهنده‌ها سعی می‌کند که موقتاً درد مردم را کاهش دهد.

کارشناس طب اسلامی با اشاره به این‌که متاسفانه ریشه بیماری‌های مردم در تغذیه است، گفت: ما در حال حاضر درزمینهٔ تغذیه در سطح کشور با مشکل جدی روبه‌رو هستیم و دشمن سعی کرده با حرکات خزنده  تغذیه مردم را از حالت طبیعی تغییر داده و به محصولات ترا ریخته تبدیل کند.

 گندم و گیاهان دستکاری‌شده ژنتیکی سمی مهلک و کشنده برای بدن است

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان با بیان این‌که نان و گیاهانی که ما استفاده می‌کنیم از محصولات ترا ریخته بوده و از محصولاتی هستند که کدهای ژنتیکی آن‌ها دستکاری‌شده یا به‌اصطلاح اصلاح ژنتیک شده هستند، افزود: دستکاری‌شده و اصلاح ژنتیکی و ترا ریخته کردن محصولات و پرورش محصولات هورمونی یعنی تبدیل گیاهان و گندم به سم و به‌عبارت‌دیگر محصولات ترا ریخته و دستکاری‌شده ژنتیک چیزی جز سم برای مردم نیست و تنها هدف از تولید این محصولات کسب سود بوده و تولیدکنندگان این محصولات ارزشی برای سلامت مردم قایل نیستند.

وی تصریح کرد: محصولات تراریخته سم است و امروزه به اذعان خود متخصصان آمریکایی گندمی که در ایران مصرف می‌شود چیزی به‌جز سم نبوده و این سم قاتل است.

استاد حوزه قم با تاکید بر این‌که دشمن محصولات باکیفیت ما را از ما گرفته و در عوض آن به ما هویج‌فرنگی داده است، افزود: هویج هیچ خاصیتی ندارد درحالی‌که زردک سبب تقویت قوای جنسی شده و زمینه افزایش باروری را فراهم کرده و موجب تقویت بینایی می‌شود ولی متاسفانه امروز در اثر مصرف نکردن زردک و ازدیاد افزایش مصرف هویج شاهد هستیم که میزان باروری، قوای جنسی و بینایی در مردم روبه تحلیل رفته است.

بهداشت و طب اسلامی بیماری و نیاز به درمان را از بین می‌برد

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان با تاکید بر اینکه مرم باید به طب،بهداشت و سبک زندگی اسلامی آشنا شوند و با آشنایی با این طب نه‌تنها درمان آسان شده بلکه با رعایت بهداشت اسلامی بیماری در جامعه اسلامی از بین می‌رود، ادامه داد: در عصر پیامبر(ص) به علت توصیه‌های بهداشتی و درمانی ایشان، بیماری و نیاز به درمان از بین رفته بود و امروز هم اگر دومرتبه این توصیه‌های بهداشت اسلامی در جامعه احیا شود بیماری و نیاز به درمان در جامعه از بین خواهد رفت.

راه‌های پیشگیری از بیماری‌های لاعلاج در جامعه/ حذف وعده ناهار راهکار درمان بیماری‌های صعب‌العلاج

وی افزود: برای درمان بیماری‌های لاعلاج باید سبک زندگی را در جامعه تغییر دهیم؛ همان‌طور که در زمان پیامبر(ص) یک طبیب نصرانی به مدینه آمد و ماه‌ها در مدینه ماند ولی حتی یک نفر به او مراجعه نکرد و این طبیب از این ماجرا تعجب کرد و از پیامبر(ص) پرسید که آیا شما مردم را از مراجعه به من نهی کرده‌اید که حضرت رسول(ص) در پاسخ به این مرد فرمود که من به مردم یاد داده‌ام که چه‌کاری را انجام دهند، تا بیمار و محتاج دوا و درمان نشوند و امروزه به‌این‌علت که سبک زندگی مردم اروپایی بوده و خواب، خوراک، هم‌بستری و روابط زناشویی، حمام رفتن و فعالیت‌های آن‌ها غربی شده به همین علت بیماری‌ها در کشور افزایش‌یافته است.

روش‌های ابتدایی درمان بیماری‌های صعب‌العلاج/ مصرف روانه یک قاشق عسل با هفت عدد سایه دانه مانع بیمار شدن انسان می‌شود

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به روش‌های ابتدایی درمان بیماری‌های صعب‌العلاج گفت: هرکس که روزانه یک قاشق عسل را به همراه هفت دانه از سیاه‌دانه مصرف کند به هیچ بیماری مبتلا نخواهد شد.

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان با تاکید بر اینکه مصرف غذا در دو وعده صبح و شب نیز از بروز بیماری جلوگیری می‌کند، ادامه داد: «خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که «لهم بکرتا و عشیا» یعنی اینکه خداوند غذای شما را در دو وعده قرار داده است و به‌این‌ترتیب باید وعده ناهار را حذف کد و امام صادق(ع) در این زمینه می‌فرمایند که « خداوند غذای شما را در وعده صبح و شب قرار داده و میان این دو چیزی نخورید» و باید دقت کرد که اولین کسی که وعده ناهار را در میان امت اسلامی ابداع کرد معاویه بود چراکه در اثر نفرین پیامبر(ص) هرگز سیر نمی‌شد.

نخوردن شام موجب بیماری و پرداخت ویزیت‌های گران می‌شود

وی افزود: رسول خدا(ص) می‌فرمایند که تا می‌توانید شام بخورید و شکم خود را پر کنید و این‌که عده ای می گویند که شام نخورید معنا دارد و پیامبر(ص) می فرمایند « کسی که شب شام نخورد یک نیرویی در بدنش از بین می‌رود و تا چهل روز بر نمی گردد وهمچنین می فرمایند کسی که یک شب و یا چند شب را شام نخورد یک نیرویی در بدنش از بین می‌رود که دیگر باز نمی گردد».

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان این‌که پیامبر(ص) شام را تقویت کننده پیر و جوان می دانند، گفت: رژیم گرفتن و شب شام نخوردن عمل کردن برخلاف سیره رسول خدا(ص) و عامل بیماری است.

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان با تاکید بر این‌که امام صادق (ع) توصیه می کنند که بعد از خوردن شام گفتن یک تسبیح حضرت زهرا(س) کافی بوده و نیاز به پیاده روی نسیت و به‌این‌ترتیب طبق کلام امام صادق(ع) انسان  می‌تواند خواب راحتی داشته باشد، اظهار کرد: پیاده روی بعد از شام توصیه ای غلط و خلاف سیره رسول خدا(ص) است و امام صادق(ع) می فرمایند شام زیاد خوردن و خوابیدن موجب تقویت جوان و پیر شده و زمینه آرامش در خواب را فراهم می‌کند.

وی افزود: دو وعده ای غذا خوردن نه‌تنها موجب افزایش وزن و سلامتی بدن انسان شده بلکه ۷۰ درصد از بیماری‌ها با دو وعده ای غذا خوردن درمان می‌شود و همچنین نخوردن ناهار موجب صرف جویی در وقت و هزینه انسان  شده  و ازآنجایی‌که خداوند و خلیفه اش به خلقت انسان آشنا تر هستند به همین دلیل عمل به توصیه‌های آن‌ها موجب سلامتی می‌شود.

سخنران حرم  حضرت معصومه(س) با تاکبد بر این‌که طبیب هر نسل خالق آن نسل است، ادامه داد: وطن انسان درمان انسان است به همین دلیل باید از غذاهای موجود در وطن خود استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان افزود: طب الصادق، طب الایمه و طب الرضا از جمله کتاب هایی هستند که در آن‌ها این روایت ها وجود دارد ولی تاکنون به صورت تحلیلی و اجتهادی در این زمینه کاری انجام نشده است که کتاب « الدراستن فی طب رسول المصطفی» به زبان عربی توسط خود حجت الاسلام تبریزیان نوشته شده و در آن هزار روایت به صورت اجتهادی و استنباطی درزمینهٔ ظب اسلامی بیان شده است

درمان کبد چرب در طب اسلامی / سنای مکی راهکار درمان بیماری کبد چرب

وی با بیان این‌که برای درمان بیماری کبد چرم که یک نوع چاقی بوده و در آن کبد بزرگ شده و ورم می‌کند و این ورم ناشی از انباشته شدن لایه های چربی در کبد است، گفت: بیماری کبد چرم سبب فشار بر پرده دیافراگم  شده و علامت این بیماری درد در قسمت راست شکم بوده و این بیماری به مرور زمان کارایی کبد را کم می‌کند و برای درمان این بیماری باید وعده ناهار ترک شود و روش دیگر درمان این بیماری استفاده از یک برگ و گیاه سبز به نام «سنای مکی» است که پیامبر و ایمه به مصرف این گیاه سفارش کرده‌اند و پیامبر(ص) می فرمایند که « اگرمردم بدانند در سنای مکی چه خصوصیتی وجود دارد همانا مردم  یک مثقال آن را به دو مثقال طلا می خریدند» و پیامبر می فرمایند که« اگرچیزی مرگ را دفع کند آن چیز سنای مکی است»و باید برای درمان چهار گرم آن را مثل چای دم کرد و در ابتدا مصرف این گیاه در بعضی از افراد ممکن است موجب اسهال و اسهال شدید شود ولی مصرف این کگیاه رسوبات و چربی کبد را پاک می‌کند.

روش‌های جلوگیری از تولد فرزندان معلول   

سخنران حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به این‌که برای جلوگیری از ولادت فرزندان معلول توصیه رسول خدا(ص) به مردم مصرف « سویغ» است، ادامه داد: سویغ یک غذایی است که به دستور جبرییل درست شده و برای نمونه برای تهیه سویغ جو باید ۵۰درصد سبوس و ۵۰ درصد آرد جو را جداگانه  آسیاب کرد و بعد باید آن‌ها را جداگانه و بدون روغت تفت داده و با هم مخلوط کرد و پیامبر(ص) در مورد مصرف سویغ می فرمایند سویغ توصیه وحی است و سویغ گندم به همین شکل توصیه شده و ترکیب سویغ جو و گندم بسیار خوب است و پیامبر(ص) می فرمایند که اگر به زنان باردار خود سویغ جو و گندم بدهید فرزندان قوی و سالم از آن‌ها متولد می شوند.

حجت‌الاسلام‌ تبریزیان با اشاره به اینکه ریشه طب غربی باور است و بدون باور طب غربی ناکارآمد بوده یادآور شد: در طب اسلامی به این شکل نیست و ۵۰ درصد دارو اثر گذار بوده ولی اعتقاد هم نقش داشته و  اگر اعتقاد نباشد، درمان اثر کاملی نخواهد داشت و خداوند در قرآن می‌فرماید «که آیات قرآن شفا است؛ ولی شفا بودن این آیات تنها برای مومنان بوده و آیات قرآن نه‌تنها برای کافران شفا نیست بلکه موجب خسران آن‌ها نیز می‌شود و باید دقت کرد که داروهای طب اسلامی هم به همین شکل است ولی در این زمینه بعضی از داروها مانند عسل برای همه مردم شفا است


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

نظرات خوانندگان