۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۸:۲۸

ردا، رسانه عصر امت-امامت

ارتباط با ما / آرشیو / تلگرام / سروش / ایتا / فیس بوک / جست و جو
۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳:۴۴ زمان مطالعه : ۵ دقیقه

استاد حوزه علمیه قم خون امام حسین(ع) را مایه هدایت برای بشریت دانست و گفت: حتی یک خیمه عزای حسینی برای هدایت امت کافی است.

به گزارش پایگاه رسانه‌ای اجتماعی ردا، حجت‌الاسلام سید احمد دارستانی در حرم حضرت معصومه (س) بابیان اینکه حزن و اندوه برای امام حسین (ع) از قلب امام زمان (عج) سرچشمه گرفته و در میان محبان و شیعیان امام منتشرشده و گسترش می‌یابد، اظهار داشت: اشک ریختن برای امام حسین (ع) ظرف محبت هرکس را به امام مشخص می‌کند.

سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها حزن و اندوه مومن برای امام حسین (ع) را نشانه ظرف وجودی و معرفت مومن نسبت به امام عنوان کرد، افزود: هرچه ظرف وجودی انسان گسترده باشد به همان نسبت میزان معرفت انسان به امام بیشتر خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه یک خیمه عزای اباعبدالله الحسین (ع) برای هدایت تمامی امت کافی است، تصریح کرد: این موضوع دارای ریشه تاریخی است و تاریخ در شام این موضوع را به‌خوبی اثبات کرده است.

حجت‌الاسلام دارستانی ادامه داد: پس از حضور کاروان اسراء در شام و بعد از اتفاقاتی که در کاخ یزید رخ داد، امام سجاد (ع) از یزید خواست که محلی برای عزاداری امام حسین (ع) در اختیار خاندان اهل‌بیت علیه‌السلام قرار دهند که یزید خرابه‌ای بدون سقف را در اختیار امام و کاروان اسراء قرار داد و خاندان اهل‌بیت (ع) باوجود سرما و گرما زیاد در این محل به مدت ۱۰ روز برای امام حسین (ع) خیمه عزا برپا کردند.

وی افزود: در نخستین روز برپایی خیمه عزای حسینی با اشک‌های حضرت زینب سلام‌الله علیها در فراق امام حسین (ع) تمامی زنان شامی که با ظاهری آراسته به محفل عزا آمده بودند از شدت حزن و اندوه صورت خود را زخمی کردند و در عزای امام حسین (ع) خاک‌برسر ریختند.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: حضرت زینب سلام‌الله علیها با دیدن این صحنه‌ها به زنان شامی فرمودند کاش در کربلا بودید (چون فریب‌خورده بودند) و در روایت‌ها بیان‌شده در آخرین روز عزای امام حسین (ع) در شام دیگر زنی در خانه نبود و همه در محفل عزای امام حسین (ع) حضور داشتند و به‌این‌ترتیب این محفل عزا موجب تحول مردان و زنان شامی شد.

حجت‌الاسلام دارستانی حضور در مجلس عزای امام حسین علیه‌السلام را هدایتگر عنوان کرد، یادآور شد: اشک بر امام حسین (ع) موجب تعمیق معرفت آدمی شده و بنا بر قول امام صادق (ع) اشک بر امام حسین (ع) به‌نوعی تسبیح خداوند، آسان شدن مرگ، بخشش گناهان، خاموش شدن عذاب آتش و نازل شدن رحمت الهی بر انسان می‌شود.


251

فاطمه قاسمی

روزنامه نگار و پژوهشگر حوزه زن و خانواده-طلبه حوزه علمیه خواهران قم. وی از سال 1385 در حرفه روزنامه نگاری مشغول و تجربه فعالیت در خبرگزاری های اینا، ایسنا، مهر،ایکنا،فارس، رسا،بسیج، باشگاه خبرنگاران جوان و برنا در کارنامه او به چشم می خورد.

نظرات خوانندگان